مجله ايده پرداز

تاثير توليد محتوا بر روي سئو و عوامل موثر بر رتبه بندي وب سايت ها چيست؟

1397/6/6
امروزه توليد محتوا به ويژه براي ديدن شدن در دنياي پر هياهوي ديجيتال مورد توجه قرار گرفته است. صاحبان وب سايت ها مي كوشند تا با توليد محتوا چند هدف را با هم دنبال كنند. اولين و مهم ترين آنها ديده شدن در دنياي ديجيتال است .اين مهم به يك بايد تبديل شده است و به نظر مي رسد حتي تا چند سال بعد راهي به جز توليد محتواي ارزشمند براي ديده شدن در دنياي ديجيتال باقي نمي ماند. در اين مقاله سعي داريم به ابعادي از توليد محتوا و ارتباط آن با سئو بپردازيم.
تاثير توليد محتوا بر سئو وبسايت
در جواب اين سوال كه آيا محتوايي كه در وب سايت شما قرار مي گيرد تاثيري بر رتبه آن خواهد گذاشت يا نه ، بايد گفت هيچ شكي وجود ندارد كه محتواي خوب ( در ادامه به ويژگي هاي اين محتوا خواهيم پرداخت) بر سئو وبسايت شما تاثير مثبت فراواني خواهد گذاشت. اما در اين مقاله تاثيرات توليد محتوا بر سئو سايت در ابعاد مختلف را بررسي خواهيم كرد. در واقع به اين سوال جواب خواهيم داد كه توليد محتوا چه تاثيري بر سئو دارد.
بعد از پاسخ دادن به اين سوال به مباحث جانبي پيرامون توليد محتوا و سئو خواهيم پرداخت . به اين صورت كه تمامي مطالب و نكته هايي كه در جواب سوال مطرح شده ، مي آيد به صورت جداگانه توضيح داده خواهد شد تا براي همه ما قابل درك باشد . براي اين منظور اين مقاله به سه بخش توضيحات اوليه در مورد توليد محتوا ، سئو و ارتباط آنها با يك ديگر خواهد پرداخت.
مقدار تاثير توليد محتوا بر سئو وبسايت چقدر است؟
با توجه به اين كه در دنياي امروز هزينه ي تبليغات به شدت افزايش يافته و عرضه آنها آن قدر بالا رفته است و تقاضاي ذهني مخاطبان براي دريافت آنها تقليل پيدا كرده است ، بايد به سمت نوعي از بازاريابي حركت كرد كه آن را بازاريابي توليد محتوا مي ناميم . شايد قبلا هم واژه اي به نام توليد محتواي آموزشي را شنيده باشد ، در واقع بازاريابي محتوايي همان محتواي آموزشي است كه شما به رايگان در اختيار مخاطبان قرار مي دهيد. مخاطبان دنياي نت به دنبال محتواي آموزشي هستند كه برايشان ارزش ايجاد كند. به همين منظور وب سايت ها بايد محتواي ارزشمندي را به مخاطبان خود ارائه دهند . اين امر باعث مي شود مخاطبي كه به دلايل مختلفي وارد وبسايت شما شده است ( در ادامه به روش هايي خواهيم پرداخت كه مي توانيد ترافيك مناسبي را روي سايت خود داشته باشيد) زمان بيشتري را در وبسايت شما بگذراند و اين زمان به طور موثري مي تواند بر روي سئوي سايت شما تاثير داشت باشد. اين تاثير بر سئو يكي از عميق ترين تاثيراتي است كه مي توانيد با آن رتبه سايت خود را بهبود ببخشيد ، به اين دليل كه اين تاثير، مثل عوامل تاثير گذار ديگر نيست بلكه چون دقيقا به تجربه كاربري مربوط مي شود و امتيازي كه كاربر به سايت شما داده است( مدت زماني كه در وب سايت حضور داشته است) رتبه وب سايت شما را به شدت در موتورهاي جستجو ارتقا خواهد داد.
از سوي ديگر چون وب سايت شما مورد توجه چندين مخاطب كه به محتواي شما علاقمند شده اند ، قرار گرفته است . پس شانس اينكه مخاطبان بيشتري با بالا رفتن رتبه سايت شما جذب محتواي شما شوند بيشتر و بيشتر مي شود و سير صعودي رتبه وب سايت شما روز به روز افزايش مي يابد.
مدت زماني كه مخاطب در وب سايت شما وقت مي گذراند و مطالب شما را مي خواند به عنوان زماني در نظر گرفته مي شود كه به آن Dwell time گفته مي شود . پس با محتواي بيشتر و ارزشمند تر خواهيد توانست مقدار اين زمان را به حداكثر برسانيد و كاربران را ترغيب كنيد كه زمان بيشتري را به خواندن مطالب وب سايت شما اختصاص دهند. برايند اين فعاليت ها رتبه وب سايت خود را ارتقا خواهد داد.
محتواي خوب كليد طلايي براي جذب مخاطبان شماست. اگر تمامي فعاليت ها را براي طراحي زيبا ،بك لينكها ،تبليغات بنريو غيره را در مورد وب سايت خود انجام دهيد اما محتواي خوب و باارزشي در سايت شما قرار نگيرد ، مخاطبان بعد از مراجعه به سايت شما به دليل عدم محتواي خوب سريعا سايت شما را ترك خواهند كرد و به اصطلاح Bounce rate وب سايت شما افزايش مي يابد .اين امر در الگوريتم هاي موتور هاي جستجو به اين معني تفسير مي شود كه سايت شما به هيچ وجه مناسب مخاطبان نبوده و تاثيرات منفي بر رتبه بندي وب سايت شما خواهد داشت . يعني طراحي زيباي وب سايت شما و ديگر مسائل به هيچ وجه جاي خالي محتواي مناسب و با ارزش را پر نخواهند كرد.
محتواي خوب و به اشتراك گذاشتن آن از سوي كاربران باعث مي شود كه در وبلاگ ها و وبسات هاي ديگر تكثير شود و به بالا رفتن هر چه بيشتر اعتبار سايت شما كمك كند. موتور هاي جستجو فعاليت ها و علايق كاربران را به عنوان معياري براي خوب يا بد بودن وبسايت ها در نظر مي گيرند و انتشار محتواي وب سايت به اين معني است كه وب سايت داراي اعتبار بالايي در زمينه فعاليت خود است .
از مطالب عنوان شده نتيجه مي گيريم كه تاثيرات محتواي بر روي سئو در ابعاد مختلف قابل تامل است و نپرداختن به توليد محتواي عالي وب سايت شما را به طور عملي از صفحه موتورهاي جستجو حذف خواهد كرد. البته نه به اين معني كه وب سايت شما حذف شود بلكه ديگر در مقابل ديدگان مخاطبان نخواهد بود. پيشنهاد ما اين است كه همين امروز دست به كار شويد و محتواي با ارزش توليد كنيد و تنها كليد موفقيت در دنياي آنلاين را به دست آوريد .
در ادامه به توصيف چند عبارت مهم خواهيم پرداخت كه مرتبط با مبحث اين مقاله هستند.
الگوريتم هاي جديد گوگل چگونه كار مي كنند؟
اگر بخواهيم نگاهي به سياست هاي گوگل كه در طي سال هاي اخير داشته است و همين طور به الگوريتم هايي كه از دل اين سياست ها بيرون آمده است، بياندازيم متوجه مي شويم كه گوگل روز به روز به ترجيحات و علاقه مندي هاي كاربران خود بيشتر توجه نشان مي دهد . با توجه به اين كه اغلب جستجو ها در كشورمان به وسيله اين موتور جستجو گر انجام مي پذيرد پس براي استفاده از امكانات اين موتور جستجوگر بايد وب سايت خودمان را همسو با سياست هاي گوگل كرده و آن را در وضعيت دسترسي خوبي قرار دهيم. سوال مهمي كه در اينجا مطرح مي شود اين است كه از اين سياست ها چطور مي توان استفاده كرد ؟ بسيار ساده است . شما هم بايد به ترجيهات و علاقه مندي هاي كاربران و مخاطبان خود توجه ويژه نشان دهيد. به اين معني كه با توليد محتواي با ارزش به مخاطبان خاطر نشان كنيد كه به علايق آنها توجه داريد و آنها را ترغيب كنيد كه بارها و بارها به وب سايت شما سر بزنند و مطالب شما را مطالعه كنند يا از محتواي صوتي و ويدئويي كه در وب سايت خود بارگذاري كرده ايد استفاده كنند ، آنها را انتشار دهند و نظرات خود را در زير محتواي وب سايت شما بنويسند.
تجربه كاربري(UX) چه ارتباطي با سئو دارد؟
تجربه كاربري اساس و بنيان الگوريتم هاي جديد گوگل قرار گرفته است. شايد گوگل در اجراي اين الگوريتم ها پيشرو و راهنماي ديگر كمپاني ها خواهد بود بدين معني كه از خود كاربران براي رتبه بندي محصولات و خدمات ( در گوگل سايت ها محصولات ارائه شده هستند) استفاده كنند. كاربران بهترين معيار براي ارزش گذاري محصولات هستند . گوگل هم با معيار قرار دادن همين موضوع و روش هاي مختلف براي پياده سازي الگوريتم هاي خود، تجربه كاربري را ملاك ارتقاي رتبه و سئو سايت شما قرار مي دهد. اگر چه اجراي الگوريتم ها كمي پيچيده است اما اصول آنها به آساني قابل درك است. هر چقدر محتواي وب سايت شما غني تر و با ارزش تر باشد تجربه كاربري بهتري به سايت شما اختصاص مي يابد و در نتيجه رتبه سايت شما بهتر خواهد بود .
ترافيك بر روي وب سايت و ارتباط آن با محتواي وب سايت
بك لينكها و تبليغات سايت ها بر روي شبكه هاي اجتماعي به خودي خود نمي تواند ترافيك خوبي را بر روي وب سايت شما داشته باشد . چيزي كه باعث مي شود وب سايت شما ترافيك خوبي را بگيرد اين است كه محتواي خوبي داشته باشد . قبلا در مورد اين گفته بوديم كه عدم محتوا يا محتواي نامناسب مي تواند اثرات سوئي بر روي وب سايت شما داشته باشد. محتواي مناسب و با ارزش از هر نظر به ارتقاي سايت شما كمك خواهد كرد. شما با توليد محتوا با يك تير چند نشان را خواهيد زد . محتواي با ارزش مخاطبان با ارزشي را به سايت شما خواهند آورد و آنها را به مشتريان وفادار تبديل خواهد كرد . محتواي با ارزش به اثرگذاريبك لينكهايي كه از شبكه هاي اجتماعي ديگر و سايت هاي مختلف خواهيد گرفت كمك خواهد كرد . بدين معني كه بابك لينكها و تبليغات جذاب فقط قادر خواهيد بود كه مخاطبان بيشتري را به سايت خود هدايت كنيد اما نگه داشتن آنها در وب سايت به عهده محتواي با ارزش است.
ويژگي هاي محتواي با ارزش چيست؟
در مطالب عنوان شده از توليد محتواي با ارزش صحبت كرديم اما محتواي با ارزش به معناي واقعي خود بايد داراي چه ويژگي هايي باشد :
الف: يك محتواي خوب و با ارزش بايد اورجينال باشد . به اين معني كه از سايت ديگري كپي نشده باشد و به وسيله خودتان توليد شده باشد البته به اين موضوع اذعان داريم كه براي گرفتن ايده نگارش بايد به مطالب مرتبط با موضوعي كه مي خواهيد در مورد آن توليد محتوا كنيد نگاهي بياندازيد اما كپي برداري صرف همه چيز را به هم خواهد ريخت و در واقع شما با كپي برداري سئو سايتي را بالا خواهيد برد كه مطالب را از آنجا برداشته ايد . پس تا جايي كه ممكن است محتواي ناب و تازه را كه توليد خودتان است را بر روي وب سايت خود قرار دهيد.
ب: به مخاطبان خود ارزشي بيافزايد كه ديگران حاضر نيستند به رايگان اين كار را انجام دهند . اين ارزش مي تواند به صورت اطلاعاتي با ارزش و كاربردي در اختيار ديگران قرار گيرد شايد به نظر بيايد كه اين كار به ضرر شما و كسب و كار شماست اما با استمرار در اين كار و جلب اعتماد مخاطبان محتوايي را در اختيار آنها قرار دهيد كه به بازاريابي محتوايي ختم شود. ( در مورد بازاريابي محتوايي در مقاله هاي گذشته صحبت كرديم).
ج : محتواي مرتبط با تبليغات شما : فرض كنيد شما در تبليغات خود در مورد پيشنهادي صحبت كرديد وبك لينكآن را در صفحه ي ديگري قرار داده ايد ، مخاطبان بر روي لينك ارائه شده كليك مي كنند و به وب سايت شما وارد مي شوند. در ادامه اگر با محتوايي كه به نظر با ارزش برسد مواجه شود زماني را به مطالعه آن خواهد پرداخت و اگر در هر روز چند مخاطب همين كار را انجام دهند وب سايت شما ترافيك خوب و از آن مهم تر ميانگين زمان بازديد بالايي را خواهد داشت و در نتيجه رتبه وب سايت شما تقويت مي شود.
د: در وب سايت خود محتواي جذاب داشته باشيد: شما مي توانيد با اضافه كردن ويدئو و عكس هاي جذاب به محتواي نوشتاري خود آنها را غني تر و جذاب تر از گذشته كنيد . يكي از موضوعاتي كه مورد توجه توليد كنندگان محتواست استفاده از محتواي ويدئويي است . شما مي توانيد با تكنيك هاي فيلم برداري و جذابيت هاي بصري مخاطبان بيشماري را به سايت خود علاقمند كنيد .
ه: روند توليد محتواي شما بايد مستمر باشد . با اين رويكرد مي توانيد مخاطبان علاقمند به سايتتان را نگه داريد. با استمرار در هر كاري مي توان به موفقيت رسيد و توليد محتوا هم از اين قاعده مستثني نيست ، استمرار به مخاطبان سايت شما نشان مي دهد كه به كار خود علاقمند و در كار خود حرفه اي هستيد . پس محتواي خود را به طور مستمر توليد كنيد و در اين كار جدي باشيد.1397/6/6
تهيه شده توسط تيم تحريريهايـده پـرداز

محصولات و خدمات پيشنهادي ايده پرداز

در ادامه بخوانید...

آخرين مقاله ها

كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت ايده پرداز محفوظ مي باشد.