مجله ايده پرداز

تطبيق محتواي شبكه هاي اجتماعي با فرهنگ كاربران آنها چگونه است؟

1397/06/11
انسان هميشه به دنبال استانداردهاي رفتاري براي محيط هاي اجتماعي خود بوده است. چه پيش از به وجود آمدن جوامع مجازي و چه پس از آن ها ، در تلاش براي وضع قوانين و مقررات خود را با چالش بزرگ تعامل با محيط آزموده است. در اين راستا جوامع بشري هميشه به سوي اخلاق و مثبت بودن حركت كرده است. هر چند كه در برخي از اين چالش ها شكست خورده است. در اين مقاله به بررسي فرهنگ هاي اين شبكه هاي اجتماعي خواهيم پرداخت.
تطبيق محتواي شبكه هاي اجتماعي با فرهنگ كاربران آنها
با رشد شبكه هاي اجتماعي و با به وجود آمدن نيازها و سلايق جديد كاربران اين شبكه ها، الگوريتم هاي ارتباطي پيچيده اي به وجود آمدند كه صاحبان اين شبكه ها ناچار به استفاده كردن از اين الگوريتم ها بودند زيرا بدون اين روش ها و ساختار هاي قانونمند كنترل و سازمان دهي اين شبكه ها ممكن نبود . با وضع قوانين و مقررات در طي روند پيشرفت اين شبكه ها، ارتباطات اجتماعي در هر كدام از اين شبكه ها شكل گرفت و قوانين نانوشته اي را پديد آورد كه هر كاربر بعد از استمرار در استفاده از اين شبكه ها قادر به درك اين مفاهيم و قوانين خواهد بود . در اين مقاله مي خواهيم به صورت كلي به اين سوال جواب بدهيم كه آيا نوع محتوايي كه در اين شبكه ها قرار مي گيريد با فرهنگ كاربري آنها تطابق دارد يا خير ؟ و به صورت خاص تر به اين سوال جواب دهيم كه در هر كدام از شبكه ها بايد چه محتوا و پست هايي قرار گيرد ؟
با توجه به تنوع شبكه هاي اجتماعي ، كاربردهاي هر كدام و ابزارهاي ارتباطي كه در آنها تعريف شده است بي شك افراد خاص تري را به خود جلب مي كنند . اين امر طبيعي به نظر مي رسد زيرا همان طور كه هيچ كدام از ما در محيط هاي مختلف جوامع انساني رفتار هاي استانداردي را رعايت نمي كنيم ، پس هر كدام از شبكه هاي اجتماعي نيز رفتار هاي خاص كاربران را ارضا خواهد كرد. البته صاحبان شبكه هاي اجتماعي نيز از اين سلايق غافل نبوده اند و الگوريتم هاي كاربري را نسبت به اين رفتارها تنظيم مي كنند. به طور مثال در شبكه اجتماعي لينكدين، كاربران ملزم به رعايت قوانين و مقرراتي هستند كه در شبكه اجتماعي اينستاگرام لزومي به رعايت آنها نمي بينند شايد به خاطر همين تعداد كاربران اينستاگرام بيش از تعداد كاربران لينكدين است.
البته مثال بالا دلايل ديگري هم دارد. در اين جا منظور ما اين است كه هر شبكه اجتماعي با توجه به نوع و وسعت مخاطباني كه جذب كرده است قوانين خود را وضع مي كند.
بي شك محتوا و نوع پست هايي كه دراين شبكه ها قرار مي گيرد هم تابع اجرا و پياده سازي قوانين اخلاقي و كاربري خاصي خواهد بود كه هر كدام از شبكه ها براي خود وضع كرده اند. پس جواب مثبت به اين سوال كه محتوا با فرهنگ شبكه اجتماعي تطابق دارد يا نه بديهي است. در توليد و بارگذاري محتوا بايد به فرهنگ كاربري شبكه مورد نظر احاطه كامل داشت .البته در شبكه هايي مثل اينستاگرام و پينترست(pinterest) اشتباهات رايجي اتفاق مي افتد كه ناشي از عدم توجه كافي به مقررات است .اما در شبكه هاي اجتماعي علمي و تخصصي مانند لينكدين و مديم(Medium) اين اشتباهات رايج اتفاق نخواهد افتاد زيرا محيط اين شبكه ها رسمي و علمي است و كاربران با اهداف سرگرمي و وقت گذارندن به اين شبكه ها وارد نمي شوند پس رفتار آنها نيز در محيط هاي رسمي متفاوت خواهد بود.
در ادامه به تعريف شبكه هاي اجتماعي خواهيم پرداخت و نوع محتوا و سبك كاربري هر كدام را بررسي خواهيم كرد
ليست شبكه هاي اجتماعي پر طرفدار :
1- فيسبوك (facebook)
شبكه اجتماعي فيسبوك قديمي ترين و پرطرفدار ترين شبكه در بين شبكه هاي اجتماعي است . اين شبكه اجتماعي به دليل استفاده از آناليزگر هاي بسيار پيشرفته مورد توجه بسياري از كسب و كار ها به ويژه كسب و كار هاي كوچك قرار گرفته است . در اين شبكه ها كه هر روزه رصد و كنترل مي شود كمتر اتفاق مي افتد تا اكانتي مقررات اين شبكه به ويژه مقررات اخلاقي را رعايت نكند . ابزارهاي اين شبكه بسيار گسترده و كاربردي است و محتواي بسيار متنوعي را مي توان در آن بارگذاري كرد .
2- اينستاگرام (instagram)
اين شبكه اجتماعي در كشور ما شناخته شده ترين شبكه اجتماعي و از لحاظ تعداد كاربران در رتبه دوم جهاني قرار دارد . اين شبكه گرچه در سال اخير توانسته است با ابزار هاي بسيار متنوع از رقباي خود فاصله بگيرد اما در ارائه و بهره برداري قابليت جديد خود (IGTV) آن طور كه انتظار مي رفت موفق نبوده است. اينستاگرام با ارائه اين ابزار مي خواهد جاي خود را در ميان كاربران براي ارائه و بارگذاري محتواي ويدئويي پيدا كند و دستي در بازار ارائه محتواي ويدئويي كه يوتويوب(YouTube) در آن پيشتاز بوده داشته باشد اما تا به حال موفق به انجام اين كار نشده است. درمورد محتوا هم مي توان محتواي تصويري و ويدئويي متنوعي را در اين شبكه ارائه داد. هر چند براي ارائه محتواي نوشتاري با محدوديت روبه رو هستيم اما توانسته است با در نظر گرفتن جذابيت هاي بصري مخاطبان زيادي را به سمت خود جلب كرده و ابزارهاي خوبي را براي اين مخاطبان به صورت كاربردي ارائه دهد . كنترل خوبي از سوي مديران اين شبكه بر روي محتواهاي خشن و غير اخلاقي وجود دارد كه كاربران خود گزارش دهنده اين محتواها و صفحات هستند.
3- لينكدين (LinkedIn)
اين شبكه اجتماعي قدرتمند كه مورد توجه صاحبان صنايع ، مديران شركت ها، مديران فروش و مديران دولتي ارگان ها قرار گرفته است بستر خوبي براي ارائه و تبادل اطلاعات تخصصي در زمينه هاي مختلف تجاري به وجود آورده است . مي توان اين شبكه را قدرتمند ترين شبكه براي توسعه كسب و كار و تعامل مديران و همكاران صنعتي برشمرد . البته نبايد از اين مسئله چشم پوشي كرد كه مديريت صفحات لينكدين سخت تر است و نوع محتوايي كه در آن قرار مي گيرد بايد با وسواس بيشتري تهيه شود. در اين شبكه اجتماعي ملاك و معيار كاربران براي ارتباط با افراد ديگر زمينه تخصصي و سطح علمي و حرفه اي افراد است بدين معني كه اگر رفتاري غير حرفه اي از كاربري سر بزند به ندرت مي تواند دوباره جايگاه خود را در ميان كاربران ديگر پيدا كند . اين شبكه، فرهنگي به مانند فرهنگ سازماني تخصصي و حرفه اي دارد كه از هر فرد انتظار اين را دارند كه در حيطه تخصصي خود اظهار نظر كند و از پرداختن به مسائلي كه تخصصي در آن ندارد اجتناب كند . شايد اين امر در اينستاگرام يا فيسبوك امري رايج باشد و همه مي توانند در مورد علايق و دغدغه هاي خود به راحتي اظهار نظر كنند اما در محيط لينكدين اين امر يك خطاي بزرگ است . تمامي محتوايي كه در لينكدين بارگذاري مي شود توسط كاربران و مخاطبان شما رصد مي شود و در صورت بروز رفتار غير حرفه اي، آنها با شما قطع رابطه خواهند كرد . در لينكدين معيار ارتباط، تخصص و فعاليت تجاري مشترك شماست. حتي چيدمان و محتواي معرفي خود و زمينه فعاليتتان در اين شبكه بايد با دقت انجام شود. عوض كردن مداوم عنوان تخصص و فعاليت مي تواند كاربران ديگر را به اين نتيجه برساند كه شما در آن زمينه خاص تخصصي نداريد.در اين شبكه اجتماعي تمامي فعاليت هاي كاربر بايد منسجم، دقيق و تخصصي باشد. هر چقدر پروفايل كاربران تكميل تر باشد نشان دهنده اين است كه كاربر مورد نظر متخصص است.
4- پينترست (pinterest)
پينترست بسيار جذاب ، هنري و براي توسعه خدماتي كه با مد و طراحي ارتباط دارد فوق العاده است. البته اين حرف به اين معني نيست كه اين شبكه براي كسب و كارهاي ديگر مناسب نيست . مطلقا اين طور نيست. پينترست براي تمامي كسب و كارها مفيد و كاربردي است . به راحتي مي توان با حركت به سوي طراحي هاي تبليغاتي و انتشار آن از طريق پينترست از رقباي خود فاصله بگيريد. اينفوگراف ها ، نقشه ها و ديگر قالب هاي استاندارد ارائه خدمات تصويري در اين شبكه انتشار مي يابند و به راحتي مي توانند جايگاه تبليغات كسب و كارها را به ويژه در ارائه تبليغات جذاب و سريع به مخاطبان ارتقا بخشند.
5- توييتر (Twitter)
توييتر را مي توان براي انتشار خبرها سريع، بحث هاي چالشي و تعامل فوق العاده با كاربران ديگر عالي توصيف كرد . اين شبكه محدوديت هاي اخلاقي خاصي را وضع نكرده است اما از نظر محدوديت در تعداد كاراكتر نوشته شده پيشتاز است و البته محتواي نوشتاري را پوشش مي دهد . شايد در ابتدا به اين فكر كنيد كه تعداد كاراكتر هايي كه مجاز هستيد در يك پست ( توييت) به كار ببريد شما را محدود مي كند اما همين محدوديت به شكل فرهنگي براي مخاطبان اين شبكه در آمده است . آنها حرفها و دغدغه هاي خود را به صورتي خلاصه و بدون حاشيه بيان مي كنند . شايد كاربردهاي تجاري اين شبكه در نگاه اول به چشم نيايد اما كاربرد هاي متنوعي را مي توان براي تبليغ محصول و خدمت ارائه شده كسب و كارها ابداع كرد كه در همين قالب گنجانده شود . يكي از اين قالب ها دعوت به چالش يا طرح سوالي است كه از سوي كاربري مطرح مي شود و ديگر كاربران را ترغيب به واكنش روشن و واضح به اين چالش يا سوال مطرح شده مي كند.
6- مديم (medium)
اين شبكه اجتماعي كه شايد براي بسياري ناشناخته باشد محلي براي به اشتراك گذاشتن مقاله ها، نوشته ها و داستان هايي است كه خودتان نوشته ايد . با ورود به اين شبكه اجتماعي شما با دنيايي از مقالات متنوعي رو به رو خواهيد شد كه از خواندن آنها سير نمي شويد . با جستجوي عنواني كه مي خواهيد در مورد آن مطالعه كنيد حجم بسيار زيادي از مقالات كاربردي و به روز در اختيار شما قرار مي گيرد . محدوديت خاصي براي اين شبكه وجود ندارد زيرا فرهنگ كاربري اين شبكه فوق العاده جذاب ، علمي و تخصصي است . بسترهاي تبليغات پنهان از سوي كاربران بسيار زيركانه به اجرا در مي آيند و به راحتي مي توان با توليد محتواي نوشتاري و ويدئويي كه در ميان مقالات قرار داده مي شود به اهداف بازاريابي و فروش خود نيز دست پيدا كنيد . اين شبكه اجتماعي با نرخ بالايي به روزرساني مي شود. كاربران و مخاطبان مي توانند براي نشان دادن تخصص و ميزان آگاهي از زمينه فعاليت خود مقالات و مطالب نوشتاري بسيار متنوعي را در اختيار كاربران ديگر قرار دهند . تفاوتي كه اين شبكه با شبكه لينكدين دارد اين است كه ايده ها در محيط بسيار دوستانه تري به اشتراك گذاشته مي شود و آن مقررات و پرستيژ رسمي شبكه لينكدين را ندارد. پيشنهاد ما اين است كه اگر تا به حال به اين شبكه اجتماعي وارد نشده ايد همين امروز امتحانش كنيد و از خواندن مقالات متنوع و آموزشي مديم لذت ببريد. استفاده از اين شبكه چه در زمينه مطالعه مقالات و چه در زمينه ارائه مقالات رايگان مي باشد اما اگر با اكانت خود به اين شبكه وارد شويد و مطالعات زيادي در طول يك ماه داشته باشيد بايد مبلغي را براي مطالعات بيشتر بپردازيد . در غير اين صورت مي توانيد از حساب كاربري خود خارج شده و به صورت رايگان به جستجو و مطالعه مقالات ادامه دهيد.1397/06/11
تهيه شده توسط تيم تحريريهايـده پـرداز

محصولات و خدمات پيشنهادي ايده پرداز

در ادامه بخوانید...

آخرين مقاله ها

كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت ايده پرداز محفوظ مي باشد.