مجله ايده پرداز

اهميت وبسايت براي كسب و كارهاي كوچك و متوسط با رويكرد فروش اينترنتي

1397/05/07
در اين مقاله مي خواهيم در مورد چگونگي تاثير يك وب سايت بر پيشرفت يك كسب و كار كوچك صحبت كنيم و بر لزوم داشتن يك وب سايت جذاب كه هر كسب و كاري بايد داشته باشد. اين مقاله مقدمه اي بر بحث بزرگتر و با اهميت تري است با اين عنوان كه چرا وب سايت ها بايد كامل و جامع ارائه شوند.
اغلب اين سوال كليشه اي از سوي مخاطبان ما مطرح مي شود كه چرا بايد يك وب سايت داشته باشم در حالي كه كسب وكار كوچكي دارم و حتي محصول من براي فروش اينترنتي مناسب نيست ؟
در جواب بايد گفت امروزه به ندرت محصولي را مي توان يافت كه قابليت فروش اينترنتي را نداشته باشد . در حقيقت تمام محصولات و خدمات را با ارائه راهكاري مناسب مي توان به صورت اينترنتي خريد و فروش كرد و مطلب بعدي اين كه وب سايت دقيقا آن چيزي است كه يك كسب و كار كوچك لازم دارد . يك كسب و كار كوچك چطور مي تواند بدون شناسنامه اينترنتي خود( وب سايت) با رقباي بزرگي كه در بازار دارد رقابت كند؟ در واقع كسب و كارهاي كوچك با وب سايت خوب و با طراحي عالي مي توانند بسيار راحت تر از روش سنتي بازاريابي كنند و سهم بازار مناسبي را به دست آورند.
از سويي شاهد آن هستيم كه شركت هاي بزرگ با طراحي بد وبسايت و با داشتن وب سايتي ناكارآمد كه اغلب به روز هم نيست با وجود بزرگي و اعتبار در فضاي آنلاين سهم بازار خود را به راحتي به كسب و كار هاي كوچكتري واگذار مي كنند كه از وب سايت با طراحي عالي و جذاب برخوردارند
هدف ما اين نيست كه به شما بقبولانيم حتما بايد از طريق فضاي آنلاين و وبسايت خود فروش داشته باشيد ( البته اگر به نظر مي رسد فروش از طريق وب سايت براي شما ساده تر باشد همين كار را انجام دهيد) اما در نهايت شما براي معرفي خودتان به ديگران ( سرمايه گذاران ، همكاران، مشتريان و كساني كه مايلند در مورد كسب وكار شما بيشتر بدانند ) نياز به يك وب سايت خوب داريد اما به نظر مي رسد نداشتن وبسايت، بهتر از داشتن وب سايتي با طراحي بد و وبسايتي ناقص هست كه هيچ جذابيتي ندارد و مشتريان شما را از خريد محصول و ارتباط با شما منصرف مي كند. زيرا بسياري از طريق جستجو در وب سايت ها محصولاتي كه قصد خريد آنها را دارند، مي يابند و با قيمت ها و مشخصات محصول آشنا مي شوند و اگر كسب و كار شما وب سايتي نداشته باشد يا بدتر از آن، وب سايت جذابي نداشته باشد چه اتفاقي خواهد افتاد ؟ بي شك شما آن مشتري را از دست خواهيد داد و مشتريان ديگر هم به همين صورت به رقباي شما مراجعه خواهند كرد .
نكته اي كه مي خواهيم در اين جا مطرح كنيم اين است كه با پيشرفت تكنولوژي تعداد افرادي كه به سمت خريد از فضاي آنلاين ميروند به طور قابل توجهي رشد مي كند. چرا بايد وقتمان را در صف فروشگاه ها هدر بدهيم در حالي كه مي توانيم با مراجعه به وب سايتي تمامي محصولاتي كه لازم داريم سفارش دهيم و وقتي به خانه مي رسيم سفارش ما پشت درب منزلمان آماده تحويل باشد؟ چرا بايد محصولي را گرانتر و با خدمات پس از فروش كمتر از فروشگاه هايي بخريم كه محدود به انتخاب رنگ و اندازه اي هستيم كه در فروشگاه موجود است در حالي كه مي توانيم با مراجعه به وب سايت انتخاب بيشتري داشته باشيم و از سويي ارزان تر و با خدمات پس از فروش بهتري خريد كنيم ؟
نكته قابل توجه ديگر اين است كه تنوع محصولات در وب سايت ها بيشتر و لذت ديدن انواع محصولات و خريد از ميان آنها بيشتر است . درست است كه مراجعه به مركز خريد آن هم همراه با دوستانتان لذت بخش است و امروزه به شكل يك نوع خوشگذراني و تفريح در آمده است اما به ندرت خريدي انجام مي شود . به طور واضح تر به اين معني كه اگر هم محصولي در فروشگاهي شما را جلب كند قبل از هر كاري شما قيمت آن را در وب سايت هاي مختلف چك خواهيد كرد و آخرسر از همان وب سايت ها خواهيد خريد به دلايل مهمي از جمله قيمت كمتر ( چون اكثر وب سايت ها مجبور نيستند فروشگاه هاي چند ميليوني را اجاره كنند و قيمت تمام شده محصولشان كمتر است ) و قابليت بازگرداندن محصول خريداري شده به اين صورت كه شما مي توانيد بعد از چك كردن محصول مي توانيد آن را پس بفرستيد ( البته اين روش خريد هم بعد از رواج تكنولوژييAR كم رنگ خواهد شد زيرا قبل از خريد شما به صورت مجازي محصول را چك مي كنيد .فرقي نمي كند آن محصول يك ساعت مچي باشد يا مبلمان جديد خانه شما)
بسيار خنده دار است با اين حجم انبوه از اطلاعات راجع به عوض شدن سليقه مردم براي خريد كه هر روز روش هاي فروش را دگرگون مي كنند و تكنولوژي هايي كه جاي خود را به زمينه فروش و بازاريابي باز مي كنند برخي حاضر نيستند وب سايت خود را راه اندازي كنند و يا از وبسايت قديمي خود دل بكنند. آيا كسب و كارهاي اين افراد محكوم به فنا و زوال نيستند؟
وب سايتي كه در بهترين شرايط هزينه اي برابر با ميز مديرعامل شركت را خواهد داشت راه اندازي نمي شود در حالي كه ميليون ها تومان براي تبليغات محيطي و بيلبوردها صرف مي شود كه بازخورد آن در دنياي پردغدغه مخاطبان شما برابر صفر است . تعجب آور است عملكرد مشاوران بازاريابي كه بدون توجه به روندهاي بازاريابي مدرن، بودجه شركت مطبوعشان را دور مي ريزند و تنها كاري كه براي بازاريابي از طريق وب سايت و شبكه هاي اجتماعي انجام مي دهند اين است كه كارمند پاره وقتي را استخدام مي كنند كه فقط براي اين حوزه هم كاري كرده باشند.
آيا اين مشاوران بازاريابي نبايد شغل خود را عوض كنند؟ تعجب آورتر اين كه حتي وقتي قيمت اوليه راه اندازي وبسايت به رقم چند صد هزار توماني تقليل ميابد و به قيمت يك جفت كفش مديران شركت ها مي رسد هم رغبتي براي داشتن و راه اندازي اين ابزار بسيار نيرومند بازاريابي وجود ندارد. شايد اگر ارقام و آمار فروش از طريق وب سايت را با ابزارهاي بازاريابي و تبليغاتي سنتي مقايسه كنيم ذهن برخي افراد روشن تر از پيش شود كه بعدا در قالب مقاله اي به آن خواهيم پرداخت.
شايد مشاوران بازاريابي يا خود شما اين سوال را داشته باشيد كه با حذف برخي از راه هاي هزينه بر، كمپين بازاريابي و تبليغات ما چه مي شود و آيا حذف برخي راه هاي تبليغات كار درستي است يا خير؟ در جواب اين سوال بايد دو نكته را در نظر داشت اول اين كه آيا شما از تاثيرات راه هاي تبليغاتي خود بر جذب مشتريانتان آگاه هستيد ؟ و اگر نه ، چرا از تاثيرات آنها بازخورد نميگيريد؟ و دوم اين كه بهتر است براي مدتي راه هاي تبليغاتي پرهزينه را حذف كرد و مبلغي را بهبازاريابي آنلايناختصاص داد و از آن روش هم بازخورد بگيريد.
به عنوان سخن آخر بهتر است قدرتبازاريابي آنلاينرا بشناسيد و براي راه اندازي وب سايت خودتان دست به كار شويد. رشد تكنولوژي منتظر هيچ كسي نمي ماند.1397/05/07
تهيه شده توسط تيم تحريريهايـده پـرداز

محصولات و خدمات پيشنهادي ايده پرداز

در ادامه بخوانید...

آخرين مقاله ها

كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت ايده پرداز محفوظ مي باشد.